De când și-a adjudecat cel de-al doilea mandat de primar, Vergil Chițac a devenit tot mai generos cu amicii de șpriț, numeroase evenimente publice ale municipalității fiind atribuite SRL-urilor unor cunoscuți ai primarului. Ultimul exemplu pe axa timpului este viitorul Târg de Crăciun, care a fost divizat în două evenimente separate: unul ce urmează să se desfășoare în Piața Ovidiu și celălalt în cartierul Poarta 6.
De ce două târguri?
Cu siguranță nu din cauza numărului mare de turiști atrași anual de acest eveniment organizat de Primăria Constanța, ci mai degrabă pentru a satisface pe toată lumea.
Astfel, de Târgul de Crăciun din Piața Ovidiu urmează să se ocupe societatea White Car Line SRL din București, aceeași care a organizat și târgul din 2023 din fața Teatrului Oleg Danovski. Vorbim despre o firmuliță de apartament, care rulează anual aproximativ 2,5 milioane de lei, cu sediul în Sectorul 2 al Capitalei, deținută de persoana fizică Florin Dragoș Dincă.
În același timp, un al doilea târg de Crăciun se pune la cale zilele acestea în cartierul Poarta 6, de organizarea căruia se ocupă Media Prompt Agency SRL din Constanța. Este aceeași firmă care a organizat și petrecerea ocazionată de redeschiderea Cazinoului, la 31 mai 2025, precum și cea căreia primăria i-a atribuit anul trecut, imediat după înființare, contractul pentru angajarea artiștilor care au cântat pe scena Târgului de Crăciun din perioada 6–24 decembrie 2024, contract în valoare de 50.200 de euro fără TVA.”

Nu întâmplător, la momentul atribuirii acestor contracte Media Prompt era deținută de Cosmin-Iulian Stăncescu, cunoscut sub pseudonimul „Caz Stan”, și de Gabriel Cucli, primul fiind prieten de șpriț al primarului Chițac, iar al doilea finul liberalului George Niculescu, nimeni altul decât președintele Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).

Mai departe, pe data de 21 iunie 2025, Primăria Constanța a permis administratorilor societății Media Prompt să blocheze Strada Decebal din centrul orașului, pentru ca familia Cucli să-și poată inaugura în condiții optime afacerea POM Cafe. Astfel, ceea ce trebuia să fie o petrecere publică a căpătat și de această dată conturul unei chermeze private, gândită să lanseze cafeneaua de trei mese și patru scaune, încropită în fostul garaj al familiei Paris, socrii lui Cucli, din Strada Decebal nr. 28.

Târgul lui Tar-Zan
Potrivit unei decizii AGA din 3 noiembrie 2025, Cucli și Stănescu sunt administratorii și, totodată, beneficiarii activităților comerciale derulate de Media Prompt. Conform aceleiași decizii, societatea se reprofilează în vânzarea de produse alimentare, restaurante și baruri și, în același timp, devine și agenție de știri și consultant în afaceri și management, cu activități în domeniul relațiilor publice și al comunicării.
Având în vedere cele deja prezentate, faptul că Primăria Constanța organizează anul acesta un Târg de Crăciun în Poarta 6, special pentru norocoșii precupeți Cucli și Tar-Zan (Caz Stan), nu mai surprinde pe nimeni. În definitiv, acesta se anunță a fi și singurul târg din țară la care vizitatorii vor putea servi „pită armânească” sau pita di veardză (plăcintă cu spanac).

În momentul publicării acestui material, pe un teren de sport din Poarta 6 sunt deja aliniate câteva căsuțe din lemn, un brad este împodobit, iar două movile de nisip sunt mutate pentru a face loc viitorului târg. Totul se desfășoară sub atenta supraveghere a patronului Cucli, îmbrăcat mai mereu într-un elegant costum de trening mov.
În paralel, pe Instagram au fost lansate primele filmulețe prin care cei doi antreprenori, Cucli și Caz Stan, își țin la curent urmăritorii cu evoluția proiectului.
„Vom avea un patinoar de 480 de metri, pe apă. Avem însă nevoie de cel mult 6 grade ca să poată funcționa.”


