Rezultate parțiale alegeri 2024 Consiliul Județean Constanța

Candidatul PNL, Florin Mitroi, a câștigat alegerile cu 38,43%, 98.682 de voturi.

Fostul președinte al CJ Constanța, Mihai Lupu, a fost votat de doar 2,94% dintre cetățeni.

Iată odinea candidaților la alegerile pentru președinția Consiliului Județean Constanța:

MITROI FLORIN – 98.682, 38,43%
GRASA CĂTĂLIN-NICOLAE – 60.820, 23,68%
MURAD MOHAMMAD – 37.205, 14,49%
PALAZ CLAUDIU-IORGA – 28.561, 11,12%
STANCOVICI CRISTIAN – 11.832, 4,61%
LUPU MIHAI – 7.542, 2,94%
BĂDRĂGAN DUMITRU – 6.403, 2,49%
PANĂ MIHAI-SIMION – 2.953, 1,15%

Iată și scorurile electorale obținute de partidele politice pentru mandatele consilierilor județeni din CJ Constanța:

PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL92.47836,69%
PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT59.20823,49%
ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR39.71815,76%
ALIANȚA DREAPTA UNITĂ USR – PMP – FORȚA DREPTEI32.94313,07%
PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA11.3454,5%
PARTIDUL ECOLOGIST ROMÂN7.4812,97%
PARTIDUL UMANIST SOCIAL LIBERAL5.1372,04%
PARTIDUL ALTERNATIVA DREAPTĂ3.7701,5%
spot_img

Abonează-te prin email

Introduceți adresa de email pentru a vă abona la Constanța.info și veți primi notificări prin email atunci când vor fi publicate articole noi.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Related Articles

57,000FaniÎmi place
7,400AbonațiAbonați-vă

CELE MAI CITITE